Policijski službenici Policijske uprave ličko-senjske educirali su učenike o dobrim i lošim stranama TikTok-a

Slika /2023/TIC-TOK 3-GS.jpg

Foto: PU ličko-senjska

Jučer su policijski službenici Policijske uprave ličko senjske u Gospiću održali edukaciju učenicima srednjih škola u vezi korištenja TikTok aplikacije, o dobrim i lošim stranama korištenja aplikacije.

Naime, ciljna starosna grupa ovoj aplikaciji su osobe u starosnoj dobi između 16 i 24 godine, međutim, to nije nikakvo pravilo jer je koriste mnogi ljudi različite starosne dobi ali u nekim slučajevima i djeca predškolske dobi. Osim dobrih strana društvenih mreža, ne smijemo zaboraviti da one imaju i svoje loše strane.

Suština njenog postojanja je brzina u razmjeni kratkih videa među korisnicima širom svijeta, kako za influencere i youtubere, tako i za one koji teže da uplove u svijet popularnosti.
Znamo da je aplikacija TikTok najpopularnija među djecom i tinejdžerima, a u ovom trenutku nailazimo na niz poteškoća i problema vezno uz njezino korištenje.

Opasnosti od TikToka su sljedeće:

  • sadržaj je ponekad neprikladan za djecu,
  • medijski izvještaji objavili su samoozljeđivanje, droge, alkohol, izričite aluzije na neprimjerene sadržaje, vulgarne tekstove i opasna ponašanja,
  • u mnogim videozapisima djeca oponašaju pjevanje tekstova i kretanje odraslih glazbenih izvođača koji otvoreno neprimjerene sadržaje za djecu,
  • mnogi hashtagovi koji su doveli do videozapisa o samoozljeđivanju već su povučeni,
  • unatoč tome novi se pojavljuju svaki dan,
  • pored takvih videozapisa, u komentarima među korisnicima pojavljuju se i komentatori koji se samoozljeđuju,
  • prijenos uživo omogućuje komentare uživo, što može rezultirati neprimjerenim komentarima i pozivnicama za chat,
  • uvjeti korištenja TikToka zabranjuju uznemiravanje maloljetnih korisnika, pa čak i prijete prijavom ili kaznenim progonom, ali mnogo je puta dokazano da TikTok nije najučinkovitiji u uklanjanju neprimjerenih poruka.    

Jedni od TikTok izazova su:

  • bizarni izazov na `TikToku` pod nazivom „blekout” nije prvi ovog tipa koji se pojavio na nekoj od društvenih mreža, a za posljedicu je imao ljudski život,
  •  osim blekout svjedočimo sličnim izazovima poput „plavog kita”, „slomljene lubanje”,
  • zabrinjava  masovnost upotrebe navedene aplikacije od djece i mladih budući u nekim od susjednih zemalja je došlo do smrtnih posljedica ili težeg ozljeđivanja

Uspješno sagledavanje problema vezanih uz korištenje aplikacije TikTok i opasnosti koji su izložena djeca i mladi nužno je pravovremeno prepoznavanje problema, odgovarajuća reakcija svih relevantnih subjekata koji imaju utjecaj na razvoj i odgoj djece i mladih, a to su prvenstveno obitelj, škola i naravno društvo u cjelini.

Ključ uspjeha proaktivnih radnji u sagledavanju opisanih problema je u  odgovornom ponašanju djece i mladih što bi imalo za pozitivnu posljedicu otklanjanje štetnih događaja.
Gs Press / PULS