LAG Lika je danas u holu Kulturno-informativnog centra Gospić upriličio svečanost dodjele Odluka o odabiru projekata na natječaj Lokalne akcijske grupe Lika za Mjeru 7.4.1. vezanu uz Lokalnu razvojnu strategiju LAG-a Lika za razdoblje od 2014. do 2020. godine. Današnja svečanost uklopila se u 10. obljetnicu rada LAG-a Lika čiji je predsjednik Danijel Tušak iznio neke detalje djelovanja ove ustanove..
–Znamo da je Europska unija još 1992. godine zaključila kako je većina njezinog prostora ruralna, sa cca 150 stanovnika na km2. Kod nas je taj prosjek neusporedivo manji i iznosi 8 stanovnika. Posvuda u svijetu je trend iseljavanje stanovnika iz velikih gradova u ruralne sredine. Zato se s primjenom takvih programa nastojalo stvoriti što bolje uvjete za život u ruralnim područjima, a slijedom tih nastojanja tih godina su se i u Hrvatskoj počeli osnivati prvi LAG-ovi.
LAG Lika djeluje na područjima 12 općina i gradova. Našim posredovanjem realizirano je mnoštvo Natječaja, Javnih poziva i projekata, a do konca ove godine očekuje nas još mnogo posla. Ponosan sam što je našim posredovanjem realizirano 60 natječaja, pri čemu je iskazan veliki interes od strane mladih poljoprivrednika i OPG-ova, ustvrdio je predsjednik LAG-a Lika Danijel Tušak, inače uspješan poduzetnik.
Gradonačelnik Grada Gospića zahvalio se LAG-u Lika na tri zadnja projekta i na uloženim sredstvima za poboljšanje kvalitete života u sredinama u okolici grada Gospića. LAG Lika uspješno djeluje na području triju županija, a osim Ličko-senjske pokriva i dijelove Karlovačke i Zadarske županije. Na to se osvrnuo župan ličko-senjski Ernest Petry.
–Ovaj LAG se prostire i na općine Rakovica i Gračac, dakle na dvije jedinice lokalne samouprave koje su vrlo važne za nas u strateškom djelovanju. Ne treba robovati teritorijalnom ustroju Županija, već koristiti sinergiju ljudi koji žive na tim prostorima. Kao župan moram naglasiti vrlo dobru suradnju s LAG-om Lika, predsjednikom Tušakom, kao i sa svim jedinicama lokalne samouprave.
Zajedno pregledavamo sve projekte, surađujemo sa strukom, s voditeljima resursa za preradu poljoprivrednih prozvoda. Na taj način smo omogućili mnogim OPG-ima pohranjivanje i preradu voća i povrća. Mogu najaviti priredbu „Jesen u Lici“ koja će održati od 29. rujna do 1. listopada. Ove godine je to 25. „Jesen u Lici“ sa sudjelovanjem preko 300 izlagača, sa novim sadržajima i dolaskom preko 30 tisuća ljudi. U večernjim satima održat će se glazbeni 1. Lika Fest. „Jesen u Lici“ će značajno pomoći u distribuciji proizvoda naših OPG-ova, ali i znatno pospješiti turističku ponudu ovog dijela Hrvatske.
S treće strane mogu pohvaliti sve općine i gradove s prostora Ličko-senjske županije gdje zajednički razvijamo i plasiramo brojne projekte kroz Županiju i različite ustanove i agencije tako da smo ovih dana premašili brojku od 175 pripremljenih i apliciranih projekata. U konačnici sam uvjeren da ćemo zaustaviti iseljavanje, unaprijediti Liku, zadržati mlađe generacije i osigurati uvjete za povratak naših ljudi, rekao je župan Petry i dodao kako se na Zavodu za zapošljavanje Ličko-senjske županije trenutno nalazi prijavljeno manje od tisuću ljudi, što je po prvi puta od postojanja Ličko-senjske županije.
Kako je napomenula v.d. ravnateljica LAG-a Lika Marija Čačić riječ je dodjeli Odluka za općine Rakovica, Brinje, Vrhovine, Donji Lapac i Karlobag, kao i za grad Gospić. Ukupna vrijednost projekata je gotovo 240 tisuća eura, sredstvima dodijeljenim Lokalnoj razvojnoj strategiji za razvoj i ulaganje u infrastrukturu, kao i poboljšavanje proizvodnih kapaciteta.
Gs Press