Prisutni su bili biskupijski i župni suradnici u pisanju vijesti, uređivanju mrežnih stranica, župnih, tjednih, mjesečnih i godišnjih listova te urednici i novinari različitih mrežnih portala.
Susret je organizirao Odbor za medije Gospićko-senjske biskupije. Predavanje pod temom „Novinarstvo u službi istine: Širenje dezinformacija radi senzacije” održala je doc. dr. sc. Lana Ciboci koja predaje na Veleučilištu Edward Bernays, Hrvatskim studijima te na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Na početku susreta, preč. Mišel pozdravio je sve prisutne riječima: „Susret ovakve naravi posljednji put održan je 28. siječnja 2023. ovdje u Biskupskom ordinarijatu u Gospiću. I ove godine naš zajednički susret organizirali smo na datum koji je najbliži spomendanu sv. Franje Saleškog, zaštitnika novinara, pisaca i katoličkih medija. Spomenuvši se poruke pape Franje za 48. Svjetski dan sredstava društvene komunikacije 2014., naglasio je kako danas živimo u svijetu koji postaje sve „manji” i gdje bi se stoga moglo činiti da nam je svima lakše jedni drugima biti bližnji. U tome svijetu, mediji nam mogu pomoći osjetiti se bliže jedni drugima i stvoriti novi osjećaj jedinstva ljudske obitelji koji potiče na solidarnost i ozbiljno zauzimanje za dostojanstveniji život. Dobra komunikacija nam pomaže da se sve više jedni drugima približimo i bolje se međusobno upoznamo, da budemo više ujedinjeni Saleškog kako bismo i mi po svojim djelima bili prepoznati i kako bi ta djela govorila da smo djeca Božja.”
Nakon kancelara Grgurića, predavanje je održala doc. dr. sc. Lana Ciboci Perša, koja je na početku svog izlaganja spomenula hvalevrijedan projekt KAT i rubriku „Glas istine”, Ovaj projekt radi provjeru dezinformacija o vjerskim temama. Spomenula je kako Hrvatski katolički radio u suradnji s Hrvatskim društvom katoličkih novinara, metodom činjenične provjere, projektom „Glas istine” – Vox Veritatis” želi ocjenjivati točnost i utemeljitost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu, kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili izjavama katoličkih poglavara. Ovakav projekt jedinstven je u svijetu ali i u Hrvatskoj.
Nadalje, nastavila je ukazivajući na problem širenja lažnih vijesti i dezinformiranja, te priustnima pojasnila njihovu razliku: „Učinkovitost lažnih vijesti prvenstveno se ogleda u njihovoj sposobnosti oponašanja stvarnih vijesti, to jest njihovoj sposobnosti da izgledaju uvjerljive. Kao drugo, ove lažne, ali uvjerljive vijesti su zavodljive, u smislu da su kadre privući pažnju onih kojima su namijenjene, pribjegavajući stereotipima i predrasudama raširenim u društvu i iskorištavajući emocije koje se mogu lako brzo pobuditi poput tjeskobe, prezira, ljutnje i frustracije. U širenju takvih lažmih vijesti često se pribjegava manipulativnom korištenju društvenih mreža i načina na koji one funkcioniraju. Tako se sadržaji, iako neutemeljeni, mogu tako brzo proširiti da se i njihovim službenim opovrgavanjem teško više uspijeva popraviti nanesenu štetu.”
Dezinformacije bi pak bile lažne, zavaravajuće i izmišljene informacije koje govore o događajima koji se nikad nisu dogodili ili kojima se prenose izjave koje nikad nisu bile izrečene. Netko ih je namjerno proizveo i plasirao u medije s ciljem stjecanja ckonomske koristi ili namjernog zavaravanja javnosti. Profesorica Lana, prisutnima je pojasnila i razlike između „misinformacija” i „malinformacija” te naglasila kako je najbitnija razlika u namjeri širenja informacija.
Nakon profesorice Ciboci Perše, kratko izvješće Tiskovnog Ureda iznijela je voditeljica istog, Valentina Borovac. U izvješću je ukazala na zaduženja Tiskovnog ureda i ureda za odnose s javnošću te analitiku vođenja profila na društvenim mrežama i web stranica, te najavila projekte za 2024. godinu.
Susret je završio prigodnim čašćenjem i druženjem prisutnih.
Gs Press /tiskovni.uredgsb