U sklopu Erasmus+ projekta „Digitalna dimenzija mreže UNESCO-ovih kulturnih prostora“ (DigitICH) u Hrvatskoj je od 28. do 30. siječnja, u organizaciji Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac kao jednog od partnera, održana trodnevna terenska edukacija koja je okupila 27 sudionika iz devet zemalja – Estonije, Finske, Gruzije, Hrvatske, Italije, Latvije, Portugala, Sjeverne Makedonije i Slovačke. Cilj ove edukacije bio je istražiti dobre prakse digitalizacije nematerijalne kulturne baštine i promovirati inovativna rješenja u njezinom očuvanju.

Program je započeo u Zagrebu predstavljanjem projekta eKultura, najvećeg nacionalnog projekta digitalizacije kulturne baštine, koji provodi Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske s partnerima. Projekt eKultura dugoročni je strateški cilj Ministarstva kulture i medija koji uključuje jačanje institucionalnih i stručnih kapaciteta kulturnih institucija Republike Hrvatske u planiranju, izgradnji i održavanju kvalitetnih digitalnih sadržaja i usluga te uspostavu informacijsko-komunikacijskog sustava i središnjeg portala koji građanima, znanstvenicima, studentima, poslovnim subjektima i zajednici omogućuje korištenje digitalizirane građe. Sudionici su se upoznali i s digitalnim resursima i projektima Instituta za etnologiju i folkloristiku – projektima „Digitalni repozitorij“ i „Referentni centar za nematerijalnu kulturu“ te europskim i nacionalnim infrastrukturama DARIAH, koje podržavaju digitalne tehnologije u humanističkim znanostima.

Drugi dan bio je posvećen terenskim posjetima. U istarskom Pićnu sudionici su posjetili Centar za nematerijalnu kulturu Istre koji djeluje pri Etnografskom muzeju Istre, gdje su saznali više o ulozi decentraliziranih digitalnih repozitorija u istraživanju i očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Program se nastavio u rovinjskom Ekomuzeju Batana gdje su interaktivne izložbe i digitalni alati prikazali proces gradnje tradicionalnog plovila – batane – a sam muzej upisan je u UNESCO-ov Registar najboljih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta.

Završni dan edukacije održan je u Pleternici, u Interpretacijskom centru Muzej bećarca, koji kroz interaktivne digitalne tehnologije i umjetnu inteligenciju predstavlja ovaj jedinstveni glazbeni izričaj, upisan na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Prva od šest terenskih edukacija projekta DigitICH omogućila je sudionicima stjecanje novih znanja o suvremenim digitalnim alatima i metodama korištenima u sabiranju, očuvanju i komuniciranju nematerijalne kulturne baštine. Kroz tematska predavanja, razmjenu iskustava u upravljanju digitalnim projektima i uspostavljanje budućih suradnji dodatno je naglašen značaj digitalizacije u kontinuiranom očuvanju i promoviranju hrvatskog i europskog kulturnog naslijeđa.

Gs Press / GPOU Otočac