MJESEC NAŠEG FILMA U KINU KORZO

Mjesec našeg filma Hrvatskog audiovizualnog centra  zamišljen je kao program koji za cilj ima publiku provesti kroz domaću kinematografiju, na neke od najuspješnijih i omiljenih filmova uz koje su odrastali, razvijali se, educirali, rasli, mijenjali se. Pogledom unatrag nastojimo podsjetiti na uspjehe hrvatskog filma i audiovizualne proizvodnje u proteklom razdoblju i proslaviti ih te tako ujedno motivirati publiku na praćenje hrvatskog filma i u budućnosti. Program u sklopu Mjeseca našeg filma održat će se u kinima u sklopu Kino mreže, a kino Korzo kao dio te mreže tradicionalno se i ove godine uključio program Mjesec našeg filma.

U KINU KORZO MJESEC NAŠEG FILMA DONOSI:

Armin (2007., red. Ognjen Sviličić, 82′)

Sredovječni Ibro priprost je čovjek iz bosansko-hercegovačke provincije, pomalo posesivan otac senzibilna tinejdžera Armina s kojim autobusom kreće za Zagreb. Tijekom putovanja Armin je povučen i šutljiv, a Ibro uzbuđeno svakome hvali sina s kojim ide na audiciju koja se u jednom zagrebačkom hotelu organizira za njemački film. Dok je Arminu neugodno pa moli oca da se prestane tako ponašati, Ibro u sina polaže velike nade. Tijekom nekoliko dana života u hotelu, gdje će ponajviše komunicirati s profesionalno ljubaznom Martinom, sve će dodatno zakomplicirati Arminova epilepsija.

Ljubav ili smrt (2014., red. Daniel Kušan, 95′)

Koku je, čini se, i dalje nogomet najvažnija stvar na svijetu. Zlatko i dalje svaki trenutak provodi čitajući knjige i prigovara Koku da je nezreo. Da dokaže suprotno, Koko mu prizna da je nesretno zaljubljen u djevojku, tajnovitu i čarobnu poput junakinja Zlatkovih romana.

Igre na skelama (1961., red. Srećko Weygand, 99′)

Trudeći se ostati vjeran svojoj životnoj filozofiji trajne neovisnosti i negiranja ljubavi, koja je obilježje cijele njegove generacije, Saša odbije priznati i sebi i drugima naklonost prema Bojani. Sve se mijenja kad Bojana na dan Sašine mature padne s građevinske skele.

Duh u močvari (2006., red. Branko Ištvančić, 90′)

Dječak Miron i njegova sestrica Melita odlaze na zimovanje kod prijatelja Zoltana Liptusa u Kopačevo. Zoltan se nakon djetinjstva provedena u gradu preselio u rezervat prirode Kopački Rit, gdje upravo traje velika akcija lovačkog društva i lokalnog stanovništva koje divljim životinjama pomaže u preživljavanju zime. Iste noći po dolasku dječak Halasz pronađen je promrzao na obali, uz buncanje o bijelom duhu koji ga je napao na močvarnom otoku. Halasz potom zanijemi, a baba Etelka djeci otkrije tajnu da je duh u močvari viđen još odavno, te da je riječ o duhu koji ne može otići s otoka.

Duga (2009., red. Joško Marušić, 74′)

Duga je temeljena na dvjema pripovijetkama Dinka Šimunovića Duga i Alkar, a središnji dio priče pripovijeda o djevojčici Srni koja, nezadovoljna svijetom u kojemu živi, odlučuje proći ispod duge te na taj način ispuniti želju da postane dječakom.

Goranova ulica (2015., red. Matija Vukšić, 7′)

Na Veliku Gospu djevojčica Lana upoznaje dječaka iz obližnje ulice koji dane provodi gledajući kroz prozor. Kroz zajedničku igru otkrit će se tajna zbog koje će Lana preispitati svoj odnos prema Bogu, životu i sebi.

Moj stan (1963., Zvonimir Berković, 13′)

Početkom 1960-ih četveročlana obitelj živi u jednoj sobi kolektivnog stana u starinskoj zgradi. Nakon toga dobiju stan u novogradnji, no on nije ništa manje skučen.

Ježeva kuća (2017., red. Eva Cvijanović, 10′)

U bujnoj i raskošnoj šumi jedan vrijedan jež naučit će tri šumska razbojnika – vuka, medvjeda, divlju svinju, ali i lukavu liju – da na svijetu nema mjesta poput doma.

Gs Press