U POSLJEDNJA 24 sata zabilježeno je 369 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2634.
Među njima je 269 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 15 pacijenata.
Tri osobe su preminule. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 11094 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 194 preminulo, 8266 se oporavilo.
STANJE PO ŽUPANIJAMA
- Požeško-slavonska – 7 novih
- Sisačko-moslavačka – 6 novih
- Istarska – 4 novih
- Osječko-baranjska – 7 novih
- Virovitičko-podravska – 5 novih
- Vukovarsko-srijemska – 5 novih
- Primorsko-goranska – 15 novih
- Ličko-senjska – 2 novih
- Grad Zagreb – 79 novih
- Brodsko-posavska – 6 novih
- Splitsko-dalmatinska – 114 novih
- Zadarska – 19 novih
- Zagrebačka – 18 novih
- Šibensko-kninska – 17 novih
- Bjelovarsko-bilogorska – 7 novih
- Međimurska – čeka se
- Varaždinska – čeka se
- Koprivničko-križevačka – čeka se
- Krapinsko-zagorska – čeka se
- Dubrovačko-neretvanska – čeka se
- Karlovačka – 2 novih
(na popisu su samo županije koje su danas objavile nove podatke o koronavirusu)
Ličko-senjska – 2 novih
S područja Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata jedna je novooboljela osoba od covida-19, oboljela osoba je s područja grada Novalje.
Nadalje, potvrđena je jedna osoba iz druge županije koja koristi izolaciju u privatnom smještaju na području grada Novalje.
Ukupno je oboljelo 70 osoba od covida-19 s područja Ličko-senjske županije od čega je 21 aktivan slučaj, 48 osoba je izliječeno te jedna osoba preminula.
U protekla 24 sata testirano je 37 osoba.
Kako komentira brojke na ljeto?
“Ne bih se želio vraćati u prošlost. Mislim da smo mogli bolje. Trebamo se fokusirati na jesen. Ne smijemo ignorirati virus, proglašavati ga slabim. Vidimo zadnjih par tjedana. Trebamo to prebroditi i krenuti prema jeseni, pripremiti se za školu. Nadam se da će brojevi pasti i u tjedan dva osigurati da se virus ne širi”, odgovorio je.
Njemački model u školama
“Naša djeca su već u 6. mjesecu znala kako će se pripremati škola za kraj 8. mjeseca, mi smo znali to, sve oko toga. Imali su probnu školu, samo da vide koje mjere mogu uvesti. Na taj način, dobrom pripremom, može se spriječiti širenje infekcije. Poruka je da djeca trebaju u škole, trebaju imati socijalni kontakt, treba im se osigurati sigurno školovanje. Ako je to nemoguće, onda se treba ulaziti u različite druge opcije”, komentirao je Đikić koji je nahvalio Školu na trećem.
“Zasad se ne pokazuje veliki porast zaraženih zbog početka škole. Najveći broj je bio zbog turizma i još uvijek je dominantan broj ulaza virusa iz drugih zemalja”, rekao je Đikić.
Cijepiti se protiv gripe, da ili ne?
“Preporuka je da trebamo povećati broj cijepljenja protiv gripe ove godine. Objasniti ljudima zašto je to važno. Nas očekuje cijepljenje krajem 9. i početkom 10. mjeseca. Imamo nekoliko vrsta cjepiva. Imamo dvije vrste influence, u oba slučaja imamo dosta kvalitetna cjepiva. Građani trebaju znati koju vrstu cjepiva je Hrvatska kupila. Vjerujem da bi pravilnom komunikacijom građani shvatili da se mogu sigurno cijepiti.
“Mi kao obitelj uvijek provjerimo cjepivo i odlučimo kao obitelj hoćemo li se cijepiti i uvijek se cijepimo, naša djeca i mi. Moja preporuka je da se djeca cijepe protiv gripe.”
Cjepivo protiv korone
“Mediji eksponiraju to s cjepivom. Radi se o normalnom zdravstvenom procesu. Trebamo javnosti poslati poruku da će nam cjepivo osigurati veći dio imunosti. Ako dobijemo cjepivo početkom godine, trebat će nam vremena do kraja godine da virus nestane”, rekao je.
Gs Press / index.hr