Digitalne tehnologije u službi baštine: GPOU Otočac sudjeluje u Erasmus+ projektu „DigitICH“

0

Gacko pučko otvoreno učilište Otočac od 1. do 5. travnja sudjelovalo je na edukaciji u Gruziji u sklopu Erasmus+ projekta “Digitalna dimenzija mreže UNESCO-ovih kulturnih prostora” (DigitICH).

Projekt DigitICH traje od rujna 2024. do kolovoza 2027. godine i okuplja partnere iz devet zemalja: Estonije, Finske, Gruzije, Hrvatske, Italije, Latvije, Portugala, Sjeverne Makedonije i Slovačke. Cilj projekta je promicanje obrazovanja odraslih u području upravljanja nematerijalnom kulturnom baštinom kroz učinkovitu upotrebu inovativnih rješenja i digitalnih tehnologija.

Trening u Gruziji održan je od 1. do 5. travnja, a obuhvatio je prezentaciju dobrih primjera primjene digitalnih i inovativnih tehnologija. U Tehnološkom parku u Ozurgetiju predstavljen je projekta “3D Larchemi eKultura” kao primjer korištenja 3D modeliranja i 3D printanja u procesu izrade glazbenog instrumenta larchemi, tradicionalnog puhačkog instrumenta koji više nitko ne izrađuje, a malobrojni su oni koji ga sviraju. Predstavljeni su i primjeri baštinskih projekata u podružnici Državnog folklornog centra u Ozurgetiju koji koriste digitalne tehnologije za dokumentiranje i digitaliziranje nematerijalne kulturne baštine kako bi je učinili dostupnom svim korisnicima. Gruzijsko polifono pjevanje, upisano na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, predstavljeno je u Shemokmedi samostanu, a pjevači danas za pjevanje koriste aplikaciju Georgian Chant App s tekstovima i notnim zapisima 20 000 pjesama koje se izvode u crkvenim obredima. Predstavnici odjela za inovacije grada Poti sudionicima su prezentirali nekoliko baštinskih projekata, među kojima se ističu projekt mapiranja grada i dokumentiranja svih građevina, uključujući i one sa statusom kulturnog dobra, na jedinstvenoj online platformi te projekt „Talking Heads“ koji koristi AI alate u procesu interpretiranja i svojevrsnog oživljavanja spomenika posvećenih pojedinim osobama.

Brojni primjeri korištenja digitalnih tehnologija u upravljanju baštinom predstavljeni su u Državnom folklornom centru u Tbilisiju. Naglasak je stavljen na dvije ključne aktivnosti – prevođenje najvažnijih djela međunarodne etnološke i etnomuzikološke literature na gruzijski jezik te stvaranje jedinstvenog digitalnog kataloga arhivske građe javno dostupnog putem mrežne stranice folkcatalog.ge, koji trenutačno obuhvaća više od osam milijuna zapisa. Ove dvije aktivnosti predstavljaju temeljne preduvjete za održivo upravljanje baštinom jer obuhvaćaju edukaciju postojećih stručnjaka i istraživača kroz dostupnu literaturu te stvaranje digitalne baze koja omogućuje jednostavniji i učinkovitiji pristup građi. Upravo primjeri ovakvih sustavnih i dugoročnih projekata pokazuju da se tehnologija i tradicija ne isključuju, već mogu djelovati zajedno u službi očuvanja kulturne baštine.

Sljedeći trening u sklopu projekta održat će se u srpnju u finskom Kaustinenu, poznatom po najvećem folklornom festivalu u nordijskim zemljama. Erasmus+ projekt DigitICH nastavlja povezivati stručnjake iz različitih područja, stvarajući mrežu znanja i alata za očuvanje nematerijalne baštine u digitalnom dobu.

Gs Press / GPOU Otočac