Aktualni župan Ličko-senjske županije iz redova HDZ-a Ernest Petry na predstojećim lokalnim izborima u svibnju samouvjereno kreće u novi četverogodišnji mandat. Županija kojoj je već četiri godine na čelu prepuna je ekstrema: površinom je to najveća hrvatska županija i sa svojih 5353 kvadratnih kilometara zauzima čak 10 posto cjelokupnog teritorija Hrvatske.
No istovremeno je to i najrjeđe naseljena županija u državi jer u njoj prema posljednjem popisu iz 2021. živi svega 43.000 stanovnika. I još jedan kuriozitet: županijsko središte Gospić nosi titulu površinom najvećeg grada u Europi. Gradskim teritorijem površine 967,4 kvadratnih kilometara iza sebe je ostavio i metropolise poput Pariza, Londona, Madrida ili Berlina. No na tom prostranstvu živi svega 11.000 Gospićana.
Gospodarski gledano, Ličko –senjska županija nije među najsiromašnijim županijama u Hrvatskoj, ali spada u slabije razvijene regije s mnoštvom problema, a među najvećima su depopulacija, manjkava prometna povezanost različitih dijelova županije i nedostatak proizvodnih kapaciteta koji bi potaknuli privredni rast i zadržali mlado stanovništvo. Stoga smo, osim o aktualnim političkim zbivanjima u zemlji, sa županom Petryjem porazgovarali i o tome kako se do sada nosio s tim problemima i kako će se s njima boriti u novom mandatu ako ponovno dobije povjerenje građana.
NACIONAL: Lika je oduvijek bila sklona upravo HDZ-u, no rejting vaše stranke zadnjih tjedana opada na razini cijele Hrvatske. Po posljednjim anketama SDP ima veće povjerenje građana od HDZ-a. Kako tumačite oštar pad rejtinga stranke u posljednjih nekoliko mjeseci na razini cijele Hrvatske i što je po vama uzrok tom padu? Je li to zasićenje glasača, brojne afere i smjene ministara ili nešto treće?
Ne bih to tako protumačio. Gledajući stranačke rezultate na izborima u zadnjih 10-ak godina HDZ uopće nije izgubio rejting nego su u tom razdoblju neke druge političke opcije ojačale. Rekao bih da je u jednom trenutku došlo do zbrajanja glasova drugih stranaka, no HDZ u istom periodu nije izgubio na snazi. Dapače, u Ličko-senjskoj županiji HDZ je u protekle četiri godine pobijedio i na razini županije, a ima i većinu u nizu gradova i općina, na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima smo u našoj županiji s osvojenih 54 posto glasova imali najbolji rezultat na razini Hrvatske, jednako kao i na izborima za zastupnike u EU parlamentu u lipnju na kojima smo osvojili više od 50 posto glasova. Na prošlogodišnjim predsjedničkim izborima ostvarili smo nešto lošiji rezultat no i tu smo na razini Hrvatske ipak imali najbolji rezultat jer je Zoran Milanović u našoj županiji pobijedio s vrlo tijesnim rezultatom. Sve u svemu, ne bih rekao da je HDZ ostvario pad u Ličko-senjskoj županiji, a vjerujem da će skori lokalni izbori dokazati da se rezultati predsjedničkih izbora neće preliti na lokalnu razinu i da će HDZ obraniti sve postojeće pozicije, a očekujemo da će osvojiti i neke nove. Rekao bih da je to dobrim dijelom posljedica dobre suradnje tijela lokalne samouprave s Vladom premijera Andreja Plenkovića, s resornim ministarstvima, ali i brojnim tvrtkama koje su realizirale veliki broj investicija na području županije.
NACIONAL: Vi, dakle, smatrate da niz afera članova HDZ-a i koalicijskih partnera i smjene ministara koje su se dogodile proteklih godina nisu značajnije naštetile stranci?
Ne možemo stigmatizirati cijelu stranku ili Vladu radi grijeha pojedinaca. Ako je netko počinio nezakonitu radnju ili si prisvojio nešto što mu ne pripada, taj je i sankcioniran. Glasači na izborima isključivo vrednuju rezultate rada, a za one koji su odgovorni za bilo kakve nepravilnosti, pobrinut će se nadležne institucije. Pokazalo se u proteklih osam godina da su institucije neovisne u svom radu, što je temelj za kvalitetnu borbu protiv korupcije, bez obzira tko su oni i iz koje stranke dolaze.
‘Dobra pozicija HDZ-a u Ličko-senjskoj županiji posljedica je dobre suradnje tijela lokalne samouprave s Vladom premijera Andreja Plenkovića, s resornim ministarstvima, ali i brojnim tvrtkama’
NACIONAL: Kako gledate na pomake u suradnji između predsjednika Milanovića i premijera Plenkovića? Jeste li zadovoljni tom suradnjom i što u budućnosti od nje očekujete?
Premijer sigurno nije odgovoran za prekid suradnje, već je to rezultat postupaka Milanovića. I sam sam doživio da me ne tako davno predsjednik Milanović neosnovano prozove da ga nisam želio dočekati prilikom njegovog dolaska u Ličko-senjsku županiju iako sam ja tada bio na službenom putu. No suradnja između predsjednika i premijera mora postojati, posebno u ovim nestabilnim vremenima u našem susjedstvu, Europi i svijetu. Zato je i dobro da je premijer Plenković inicirao razgovor s predsjednikom Milanovićem ususret izvanrednog Europskog vijeća o Ukrajini, kao i što je Milanovićev ured bio konzultiran o pozicijama Vlade prije glasovanja o rezolucijama u UN-u o Ukrajini. Hrvatska u ovim nestabilnim vremenima mora pokazati ozbiljnost u međunarodnim okvirima, a ujedno tako pod povećalom pratiti i događanja na prostorima susjedne BiH, Srbije ili Kosova. Republika Hrvatska je članica EU-a i NATO-a i ima uvaženu ulogu na europskoj i globalnoj političkoj sceni, upravo zahvaljujući tome što je Vlada na čelu s premijerom Plenkovićem vodila dosljednu i ozbiljnu politiku, kojom je štitila hrvatske nacionalne interese i ujedno zagovarala zajedničke europske vrijednosti.
NACIONAL: Kad govorimo o vašem odnosu s predsjednikom Milanovićem, vas dvojica ste prije nekoliko godina, točnije 2022., imali vrlo oštar javni sukob. Razmijenili ste putem medija uvrede na obje strane, Milanović je vas nazvao „žapcem“ a vi njega „prascem“. Kakav odnos imate u ovom trenutku s predsjednikom Milanovićem? Jeste li izgladili nesporazum ili ste još uvijek „na ratnoj nozi“?
Predsjednik Milanović i ja se nikada politički nismo susretali, odnosno nismo direktno surađivali. Susretali smo se tek protokolarno. No u listopadu 2022. godine na obilježavanju 30. godišnjice osnivanja 9. Gardijske brigade HV-a „Vukovi“ predsjednik je dao izjavu za medije u kojoj me prozvao zbog mojeg neslaganja njegovom protivljenju da se ukrajinski vojnici obučavaju u Hrvatskoj… A ako mene netko prozove sigurno mu neću ostati dužan jer je krenuo neargumentirano vrijeđati. Nakon toga smo se nekoliko puta protokolarno susreli, bio je između ostaloga prošle godine na obilježavanju dana Grada Gospića. I to je moj jedini vid suradnje s njim.
NACIONAL: U kojim gradovima i općinama u Lici po vašem mišljenju HDZ ne smije izgubiti ove izbore? S druge strane ima li gradova i općina u kojima biste mogli drugim strankama preoteti vlast? Koje su to?
HDZ u ovom trenutku, osim mene kao župana i moje zamjenice Jasne Orešković Brkljačić, ima i većinu u Senju i Novalji, a takve konstelacije političkih odnosa će ostati i nakon provedenih lokalnih izbora, naš koalicijski partner Zlatko Fumić iz HSS-a koji je načelnik općine Brinje sigurno će i dalje ostati na toj poziciji i nakon ovih izbora, a načelnike općina i većinu u općinskim vijećima zasigurno ćemo zadržati i u Perušiću, Lovincu, Karlobagu i Udbini. Kandidirat ćemo i svojeg člana za zamjenika načelnika općine iz kvote hrvatskog naroda u Vrhovinama, a uvjeren sam da ćemo i u Donjem Lapcu također zadržati mjesto zamjenika načelnika općine iz redova hrvatskog naroda. U gradovima Gospić i Otočac, u kojima HDZ nije na vlasti, naši će se kandidati boriti za mjesto gradonačelnika, kao i u općini Plitvička jezera za mjesto načelnika općine. U svima njima očekujem dobre rezultate.
NACIONAL: Vaš bivši kolega i sadašnji gradonačelnik Gospića Darko Milinović još razmišlja hoće li se kandidirati za gradonačelnika ili za župana. Kako ste proteklu godinu surađivali s njim i očekujete li prljavu kampanju ako se nađete u kampanji za župana?
Iskreno rečeno, meni uopće nije važno tko će mi biti konkurent na predstojećim lokalnim izborima. Tko god da se odluči bit će dobrodošao s moje strane. Moj program koji sam najavio na prošlim izborima 2021. i zahvaljujući kojem sam dobio povjerenje stanovnika županije je posve ispunjen, a u brojnim segmentima i premašen jer smo realizirali puno više projekata nego što smo ih najavili i to će, vjerujem, biti moja najveća snaga i najbolji argument s kojim ću se suprotstaviti svojim konkurentima tko god oni bili. A što se tiče Darka Milinovića, u proteklih godinu dana koliko je na mjestu gradonačelnika Gospića imali smo korektnu suradnju u interesu građana. Dapače, mogu mirno kazati da u protekle četiri godine mandata niti s jednim gradonačelnikom ili načelnikom općine s područja županije nisam imao nikakav ni javni ni prikriveni sukob. Vjerujem da će tako biti i dalje jer sam posve siguran da ću i u idućem mandatu ostati na ovoj poziciji bez obzira tko mi bude konkurent.
NACIONAL: Dakle, sigurni ste da su vam šanse za novi mandat velike unatoč padu rejtinga HDZ-a na nacionalnoj razini?
Apsolutno.
NACIONAL: Milinović je prošloga lipnja na izvanrednim izborima za gradonačelnika Gospića odnio vrlo uvjerljivu pobjedu. Zbog čega se, po vašem mišljenju, čak i tradicionalni glasači HDZ-a u Gospiću okreću od vaše stranke i biraju kandidate drugih stranaka? Znači li to da HDZ gubi povjerenje građana u Lici?
Ne bih se složio da je njegova pobjeda bila kako navodite toliko uvjerljiva, razlika je bila tek u nekih 300-tinjak osvojenih glasova, odnosno oko 52 posto glasova za Milinovića u odnosu na oko 48 posto koliko je osvojio HDZ-ov kandidat Joso Vrkljan. Bez obzira na rezultat ja sam mu među prvima čestitao na pobjedi, no rekao bih da to nikako nije bio debakl HDZ-a, čak bih rekao da je to dobar rezultat ako uzmemo u obzir činjenicu da do izvanrednih izbora u lipnju prošle godine HDZ nije ni bio na vlasti u Gospiću već je gradonačelnik bio HSP-ov Karlo Starčević. HDZ je tada bio opozicijska stranka i u Gradskom vijeću Gospića. Uostalom, ja sam na lokalnim izborima 2021. u Gospiću dobio čak 62 posto glasova u odnosu na konkurente, a na parlamentarnim izborima HDZ je dobio oko 54 posto glasova. Tada sam osobno bio na listi HDZ-a u VII. izbornoj jedinici koju je predvodio ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Jednom riječju, političko iskustvo i minuli rad nekog od kandidata uvijek može donijeti prevagu na izborima.
NACIONAL: Kandidat HDZ-a za gradonačelnika Gospića bit će Joso Vrkljan koji je na izvanrednim izborima prošle godine već izgubio od Darka Milinovića. Kakve šanse, po vašem mišljenju, on ima u borbi s aktualnim gradonačelnikom Milinovićem ako ovaj odluči kandidirati se za još jedan gradonačelnički mandat?
Na svakim izborima iznova se miješaju karte. Ako je kolega Vrkljan jednom izgubio izbore za gradonačelnika to ne znači da će ih opet izgubiti. Uostalom, kolega Vrkljan će na ovim izborima imati snažnu podršku bivše državne tajnice u Ministarstvu graditeljstva i bivše tajnice u Ministarstvu uprave Katice Prpić koja sada vodi Središnju pismohranu za digitalizaciju zemljišnih knjiga RH u Gospiću, a kandidira se za zamjenicu gradonačelnika. Ona je svojedobno već bila zamjenica gradonačelnika i predsjednica Gradskog vijeća i zasigurno dobro zna kako funkcionira lokalna samouprava, kao i stanje u gradu. HDZ upravo s tim kandidatima pokazuje ozbiljnost na predstojećim izborima. S druge strane, bez obzira tko će pobijediti u političkoj utakmici, svi mi ćemo ostati živjeti u ovom gradu, morat ćemo surađivati kako bi se Gospić i cijela Ličko-senjska županija i dalje uspješno razvijali u budućnosti.
NACIONAL: Kako je na rejting HDZ-a u Lici utjecala smjena predsjednika Općinske organizacije HDZ-a Karlobaga Ivana Tomljenovića, koji je ujedno bio i bivši načelnik Općine Karlobag, a koji je smijenjen 2023. zbog više kaznenih prijava zbog financijskih malverzacija, zlostavljanja tajnice i šikaniranja osoblja, ali i pokušaja trovanja krava 2023. U kojoj je mjeri sve to naštetilo ugledu stranke u županiji?
Nije utjecalo uopće. U vrijeme smjene Ivana Tomljenovića, načelnik Karlobaga bio je naš stranački kolega Boris Smojver koji je preuzeo Općinsku organizaciju HDZ-a i mogu pouzdano reći da nismo pretrpjeli nikakvu političku štetu niti od te smjene, niti od afere koja je izbila i koja je rezultirala Tomljenovićevom smjenom. U ovom je trenutku HDZ u Ličko-senjskoj županiji homogena i stabilna stranka koja stalno širi članstvo, a novi članovi nam pristupaju prije svega zbog činjenice da prepoznaju naš rad i rezultate. I sam potičem rast članstva, posebno nastojim motivirati mlade da nam se pridruže i aktiviraju kako bi u budućnosti preuzeli odgovorne dužnosti unutar stranke i lokalne samouprave.
‘Jedini ispravan put u ovim okolnostima jest otvaranje novih radnih mjesta i gospodarske investicije. Cijela županija već je sada jedno veliko gradilište, investicije su tu jer jedino tako možemo zadržati mlade’
NACIONAL: Kako gledate na problem sigurnosti u Europi koji se naglo pogoršava u posljednjih par mjeseci? Bojite li se eskalacije sukoba ne samo u Europi već i u susjednoj BiH s kojom graniči vaša županija, posebno u svjetlu najnovijeg zaoštravanja sukoba između Milorada Dodika i predstavnika međunarodne zajednice u BiH?
I svjetski i europski poredak značajno su destabilizirani, jasno je da se na međunarodnoj sceni igraju velike igre između najjačih svjetskih sila. I dobro je da se Hrvatska svrstala među članice Europske unije i da se ispravno pozicionirala u tom novom odnosu snaga. Tu je uočljivo i pozicioniranje premijera Plenkovića kako prema Ukrajini kao napadnutoj zemlji, tako i prema Europskoj uniji jer je EU naš jedini pravi partner na svim razinama. Mi smo se morali odlučiti kome ćemo se prikloniti. Opcije su bile ili se svrstati uz zapadni svijet ili ćemo biti neutralni. U ovakvom nesigurnom i nestabilnom svijetu neutralnost nikada nije dobar izbor, pa smo morali osigurati podršku zemalja Europe, ali ujedno i ojačati vlastiti obrambeni sustav. Naš je zadatak da sukladno preporukama NATO pakta, ali i Europske komisije jačamo svoje obrambene snage i mi to činimo, a vidljivo je da se u zadnja dva mandata hrvatske Vlade pojačano ulaže u obranu i naoružanje, od nabave francuskih Rafalea koja se pokazala kao ispravna odluka jer smo nabavili vojne zrakoplove europske proizvodnje s kojima ne ovisimo o američkim dobavljačima, pa do njemačkih tenkova Leopard, ali i američkih borbenih vozila Bradley koji su nabavljeni u sklopu suradnje sa SAD-om i NATO-om. I svakako bih napomenuo da je upravo Ličko-senjska županija prihvatila najveći broj izbjeglica iz Ukrajine, njih više od 800 koji su se dobro uklopili u svakodnevni život. Što se pak tiče BiH, svakako da Hrvatska treba zaštititi Hrvate u toj zemlji i da moramo pažljivo pratiti što se događa u susjedstvu.
NACIONAL: Ako osvojite novi mandat, kako ćete riješiti problem ilegalnog otpada koji je godinama protuzakonito odlagan na prostoru vaše županije, o čemu se saznalo tek nedavno nakon uhićenja velike grupe poduzetnika koji stoje iza te protuzakonite rabote? S kojim sredstvima je uopće moguće riješiti taj problem?
Ja sam među prvima oštro reagirao na nezakonito odlaganje opasnog otpada i odmah sam zatražio da krivci odgovaraju za ta nedjela. U novom ću se mandatu maksimalno angažirati kako bismo uz pomoć Vlade RH, nadležnih ministarstava i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sanirali divlja odlagališta opasnog otpada, ali i sva ostala nelegalna odlagališta na teritoriju naše županije. Čim smo saznali za aferu odlaganja otpada odmah smo u suradnji s resornim ministarstvom, FZOEU, MUP-om, Državnim inspektoratom, Gradom Gospićem i ostalim nadležnim institucijama reagirali, a u istragu je uključen i Europol budući da je ovdje riječ o međunarodnom tranzitu otpada. Napominjem da ćemo u suradnji sa svim nadležnim institucijama poduzeti sve potrebno da se problem riješi. Dobar dio aktivnosti proveden je odmah, neposredno nakon saznanja o aferi ilegalnog uvoza otpada u Ličko-senjsku županiju. Ministrica zaštite okoliša Marija Vučković posjetila je prostore na kojima je otpad odložen, stigao je i ravnatelj Fonda za zaštitu okoliša Luka Balen, a pozvali smo i sve jedinice lokalne samouprave da prijave ova, ali i sva druga nelegalna odlagališta na svojim područjima kako bismo što prije napravili plan sanacije i kako bi se osigurala dodatna sredstva za tu namjenu. FZOEU će odabrati prioritete za sanaciju, među kojima će među prvima biti deponij u Gospiću, tijekom ožujka i travnja provest će se geodetska ispitivanja tla i potom odmah kreće raspisivanje natječaja za odabir izvođača sanacije. Dakle, potrebne predradnje su već pokrenute i očekujem da će rezultati biti vidljivi vrlo brzo, odnosno da bi do kraja ove godine svi nelegalni deponiji trebali biti sanirani.
NACIONAL: Kako je uopće bilo moguće da se otpad godinama dovozi i ilegalno odlaže na prostoru županije, a da niti jedna od nadležnih institucija, prije svega sanitarne inspekcije, nisu znale što se događa i nisu reagirale i zaustavile ovaj ekocid? Tko će snositi odgovornost za ovu aferu?
Vidljivi otpad koji je bio uskladišten u krugu poduzetničkog pogona, sastojao se od mljevenog plastičnog otpada za daljnju preradu i nije bio prikazan kao opasan otpad. Najopasniji otpad grupa je zakapala unutar dvorišta privatne tvrtke i to je bilo nemoguće odmah uočiti jer su radovi na iskopima rađeni na privatnom zemljištu. Prema informacijama kojima raspolažem državne institucije su i te kako pratile te kontingente koji su ulazili u Hrvatsku i reagirale su odmah akcijskim planom uhićenja osumnjičenika čim su bile sigurne da su prikupile dovoljno materijalnih dokaza koji su im omogućili da razotkriju čitav lanac kriminalaca uključenih u proces uvoza opasnog otpada, kao i nelegalnog odlaganja otpada koji se prevozio od Italije preko Slovenije i Varaždina prema Gospiću i Obrovcu. Svakako da će država od počinitelja tražiti i zakonodavnu, ali i materijalnu odgovornost za počinjenu štetu.
NACIONAL: Kakva je demografska slika Like danas? Gubi li vaša županija stanovništvo i imate li neke konkretne planove s kojima bi se taj negativni trend zaustavio?
Demografska slika cijele Hrvatske nije dobra, pa ni u našoj županiji situacija ne može biti puno bolja. Lika je, bez priobalnog dijela, početkom 20. stoljeća imala oko 200.000 stanovnika, a prema zadnjem popisu stanovništva iz 2021. ostalo nas je svega 43.000. Jedini ispravan put u ovim okolnostima jest otvaranje novih radnih mjesta i gospodarske investicije. Cijela je županija već sada jedno veliko gradilište, investicije su tu, grade se novi proizvodni pogoni, novi turistički objekti, raste broj zaposlenih jer jedino tako mlade možemo zadržati na ovim prostorima. Prošloga ljeta imali smo rekordno mali broj nezaposlenih osoba, brojka je pala ispod 800, pokrenuli smo jako puno projekata, a ovog je trenutka kroz nove projekte u pripremi oko 500 novih radnih mjesta koja bi trebala biti otvorena u narednom mandatu. Kao jedan od zanimljivijih projekata izdvojio bih izgradnju kaznionice u Perušiću koja će našem stanovništvu osigurati dodatnih cca 250 novih radnih mjesta, uz još dodatne benefite za lokalne tvrtke i OPG-ove. Nadam se da će se uskoro ostvariti preduvjeti da svi koji to budu htjeli moći će naći posao unutar županije, a koristi od do sada realiziranih projekata već su vidljivi.
‘U novom mandatu angažirat ću se kako bismo uz pomoć Vlade, nadležnih ministarstava i Fonda za zaštitu okoliša sanirali divlja odlagališta opasnog otpada, ali i sva ostala nelegalna odlagališta’
NACIONAL: Ličko-senjska županija je u 2025. godini planirala proračun od 72,6 milijuna eura. Možete li precizirati u koje će projekte biti uložen taj novac?
Od kada sam postao župan naša županija nije zaobišla ni preskočila niti jednu mjeru prema resornim ministarstvima koje su nam omogućile povlačenje sredstava iz europskih fondova za realizaciju velikog broja projekata. Većinom su to bespovratna sredstva u iznosu od 80 posto koja dobivamo iz EU fondova, a ostatak osiguravamo iz vlastitog proračuna. Tu mogućnost prije svega možemo zahvaliti upravo lobiranju premijera Plenkovića unutar EU institucija. Primjerice upravo smo zahvaljujući EU fondovima započeli energetsku obnovu više objekata među kojima su i zgrade Gimnazije i Strukovne škole u Gospiću, započela je izgradnja dodatnog objekta za potrebe Doma zdravlja u Gospiću, ali i brojnih škola, zdravstvenih ustanova i zgrada javne namjene u ostalim gradovima i općinama u županiji, gradimo dječja i školska igrališta, značajna sredstva se ulažu u uređenje plaža, ulažemo u izgradnju nove cestovne infrastrukture u cijeloj županiji, upravo smo raspisali javni poziv za sufinanciranje pripreme projektne dokumentacije za izgradnju sunčanih elektrana za proizvodnju električne energije na obiteljskim kućama na području cijele županije, a u tijeku je i projekt pod nazivom “Jadranski regionalni znanstveni centar za razvoj vještina u području STEM-a“. Uz to obnavljamo i gradimo nove lučke infrastrukturne objekte u Novalji na otoku Pagu, u Karlobagu i Senju, gradimo i obnavljamo i na području općina Brinje, Perušić, Lovinac, Udbina, Vrhovine, Donji Lapac i Plitvička jezera, a županijski Razvojni centar opremili smo strojevima za preradu voća i povrća koje naši OPG-ovci i poduzetnici mogu besplatno koristiti. Time, ali i skorim početkom realizacije velikog projekta odnosno Centra za razvoj poljoprivrede i stočarstva na brdsko-planinskim područjima, koji će biti veliko regionalno središte za tu djelatnost, potičemo razvoj poljoprivrede i obiteljskih gospodarstava, u pripremi je i izgradnja Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, u suradnji s Vladom RH pokrenut je i Program za gospodarsku i društvenu revitalizaciju Like. Jednom riječju, u protekle četiri godine mojeg mandata uspio sam zajedno sa svojim suradnicima pokrenuti i realizirati više od 350 različitih projekata od kojih su pojedini završeni, neki su u trenutačnoj u realizaciji, a pojedini u fazi izrade potrebne projektno-tehničke dokumentacije i izdavanja potrebnih dozvola.
NACIONAL: U Lici je najavljeno mnogo zanimljivih projekata poput izgradnje resorta, novih turističkih kapaciteta i nekih sportskih objekata. Što će konkretno ti projekti donijeti Lici?
Nesumnjivo je da će svi ti projekti , bilo da je riječ o državnim ili privatnim projektima, županiji donijeti novi razvojni zamah i nova radna mjesta koja su nam izuzetno važna. Uz to podići ćemo i kvalitetu turističke usluge na višu razinu jer su i Lika i priobalni te otočni dio županije zbog svojih prirodnih ljepota turistički vrlo perspektivno područje. Ime Nikole Tesle kao znanstvenika svjetskog glasa puno ćemo bolje iskoristiti i promovirati, kao i rijeke Gacku, Liku i Unu, Velebit i Oca domovine dr. Ante Starčevića su u toj priči nezaobilazni, a ulažemo i u energetske projekte i zelenu i digitalnu tranziciju. Definitivno Ličko-senjska županija ima svijetlu budućnost kao zelena i prosperitetna županija u kojoj će stanovništvo kvalitetno živjeti od turizma, stočarstva i proizvodnje hrane.
Gs Press / https://www.nacional.hr/ernest-petry-hdz-nije-ostvario-pad-u-licko-senjskoj-zupaniji-i-na-lokalnim-ce-izborima-obraniti-postojece-pozicije/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR1e_PJsX1zKAjfCkouDcEnPHfSOnhJ06Mja5MT6LYYecUycFhInKOg1Dao_aem_plfewdwgN01mdy-gv1VSjg#google_vignette