‘Rastom turizma u kontinentalnom dijelu Županije otvara se put cjelogodišnjem održivom turizmu, a EU sredstvima podižemo kvalitetu od obrazovanja do socijalne skrbi’
Jačanje konkurentnosti gospodarstva kroz ulaganja u zelene i digitalne tehnologije, jačanje zelenog i održivog turizma, kao i poljoprivrede i šumarstva, potpora u širenju širokopojasnog interneta, unaprjeđenje kvalitete obrazovanja, demografski oporavak.., tek su neke od smjernica Ličko-senjske županije do 2027. godine, kojima se daje prioritet i na temelju kojih se i izrađuje proračun za sljedeću godinu.
Turistički rezultati bilježe rast ove godine, a posebno veseli veći broj turista u kontinentalnom dijelu Županije u predsezoni, koji omogućava ostvarenje cilja cjelogodišnjeg održivog turizma, kaže župan Ernest Petry. Veoma važan događaj za Županiju bila je nedavno održana manifestacija Jesen u Lici, koja svake godine broji sve više posjetitelja i postaje brand Županije. Župan nam u intervjuu najavljuje niz projekata – od ulaganja u škole, Centra za razvoj poljoprivrede i stočarstva, Memorijalnog centra Domovinskog rata, aglomeracije, Centra za starije u Senju…
Nova financijska perspektiva i NPOO omogućili su povlačenje europskog novca, što je Županija iskoristila te se izgleda gradi u svim krajevima Županije. Ističe se ulaganje u obrazovne institucije.
– Da, primjerice, Osnovna škola dr. Franje Tuđmana u Korenici, čijom će se dogradnjom osigurati dodatnih šest učionica te će se omogućiti odvijanje nastave u jednoj smjeni, za što se još jednom zahvaljujem Vladi RH odnosno resornom ministarstvu i Općini Plitvička jezera.
Adaptira se i oprema vanjsko sportsko igralište Osnovne škole S. S. Kranjčevića u Senju, za što su većim dijelom sredstva odobrena od Ministarstvo turizma i sporta dok će dio potrebnih sredstava osigurati i Županija te Grad Senj, gradi se novo školsko sportsko igralište u Brinju, u proteklih dvije godine opremljeni su praktikumi u Srednjoj strukovnoj školi u Gospiću, uređena su školska igrališta u Švici, Sincu, Donjem Lapcu a ujedno je u planu i dogradnja škole u Novalji te uređenje igrališta u Udbini i Svetom Jurju.
Energetski će se obnoviti Strukovne škole Gospić i Gimnazije Gospić, što će značajno poboljšati uvjete za učenike i nastavnike, a u proteklom razdoblju je bilo i još puno drugih ulaganja u školske ustanove na području Otočca.
U planu je i niz većih projekata, od Centra za razvoj poljoprivrede i stočarstva do Memorijalnog centra Domovinskog rata…
– Ličko-senjska županija započela je razvoj projekta Centar za razvoj poljoprivrede i stočarstva na brdsko-planinskom području u Gospiću. Centar će kreirati specifičnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za industrijsku tranziciju poljoprivrede, stočarstva i srodnih sektora, a u konačnici i cjelokupnu tranziciju brdsko planinskog područja kroz nekoliko modula – brdsko-planinska poljoprivreda – biljna proizvodnja, izvorne i ugrožene pasmine – animalna proizvodnja, pametna sela, kulinarstvo i gastronomija, logističko-distributivni centar, sajamski centar i obnovljivi izvori energije. Kroz projekt nam je želja revitalizirati ruralni prostor jer će imati veliki značaj u razvoju poljoprivrede za čiju se izgradnju i opremanje planira uložiti više desetaka milijuna eura. Za izradu potrebne dokumentacije Ličko-senjska županija osigurala je iznos od 118.000 eura. Na projektu surađujemo sa Sveučilištem u Zagrebu, odnosno s Agronomskim, Prehrambeno biotehnološkim i Veterinarskim fakultetima. Građevinskoj dozvoli nadamo se sljedeće godine, a onda bi išli na apliciranje sredstava i gradnju. Nedavno je potpisan Sporazum o gradnji nove kaznionice nadomak Perušića, koja će doprinijeti demografskoj obnovi i cjelovitom razvoju ovoga dijela Like. Inače, za Perušić je važan projekt izgradnje hidroenergetskog sustava Senj/Kosinj 2, strateškog projekta Republike Hrvatske, vrijednog preko 500 milijuna eura. Projekt uključuje dogradnju postojećeg hidroenergetskog sustava Senj, čime će se povećati proizvodni kapacitet električne energije s 216 na 630 megavata, što će značajno doprinijeti energetskoj neovisnosti Hrvatske.
Ličko-senjska županija u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja provodi projekt izgradnje Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije s ciljem odavanja počasti hrvatskim braniteljima i bilježenja uspomene na Domovinski rat. Riječ je o jednom od iznimno bitnih Županijskih projekata.
U Centru su planirane brojne namjene, uključujući i namjene koje mu daju dodanu vrijednost, kao što je interpretacija povijesti Like i istraživački centar.
Također treba spomenuti i plinofikaciju grada Gospića koja je u tijeku, najavu plinofikacije grada Otočca, ulaganja u vodovodne mreže i energetiku diljem cijele županije te u cestovnu infrastrukturu.
Za područje Županije važan je i projekt aglomeracije.
– Da, ljetos je potpisan Ugovor o izgradnji paralelnog cjevovoda na dionicama PK Lokve – PK Stinica – Hrmotine – PK Lokve. Glavni cilj je osigurati dovoljne količine vode na čitavom području, a prvenstveno za otok Pag. Projekt je procijenjen na nešto više od 36,5 milijuna eura (bez PDV-a), a nakon natječaja koji je dva puta ponavljan, vrijednost se popela na 46,6 milijuna eura. Vjerujem da će svi sudionici zajednički zatvoriti financijsku konstrukciju. Gradnja vodovoda sufinancira se sredstvima Nacionalnog programa za otpornost i oporavak.
Posljednji službeni podaci pokazuju da imate jedan od najbržih rasta zaposlenosti u zemlji, što je zasigurno glavni temelj u cilju bolje demografske slike. U tom cilju imate i neke mjere prema poduzetnicima, koje?
– Prema podacima Državnog zavoda za statistiku zaposlenost je na godišnjoj razini povećana za 3,7 posto u rujnu.
Županija je bila druga među županijama po rastu prosječnih mjesečnih isplaćenih neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u drugom tromjesečju 2024., dok je u odnosu na isto razdoblje lani za 19,2 posto. Hrvatska banka za obnovu i razvitak i Ličko-senjska županija potpisali su ove godine dodatak postojećem Ugovoru o poslovnoj suradnji proširenjem programa subvencioniranja kamatnih stopa za poduzetnike. Predmetnim dogovorom, maksimalni iznos kredita u okviru programa “Obrtna sredstva”, koji podliježe sufinanciranju od Županije, povećan je sa 140.000 na 200.000 eura.
HBOR je u Županiji u posljednjih deset godina podržao više od 200 projekata s iznosom od cca 62 milijuna eura.
Svi poduzetnici koji udovoljavaju uvjetima za korištenje kredita iz Programa „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ mogu koristiti potporu Ličko-senjske županije za sufinanciranje kamatne stope u 50 % iznosu u svim godinama otplate kredita.
Ličko-senjska županija subvencionira kamatne stope za „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ s 2 postotna boda i za program „Obrtna sredstva“ s 1 postotnim bodom.
Među potporama su i one za poljoprivrednike, za što je osigurano 166,4 tisuće eura, osigurana su sredstva za potpore za razvoj malog gospodarstva – ulaganje u razvoj djelatnosti, kao i potpore za korištenje poslovnih prostora i opreme u inkubatoru u okviru Razvojnog centra Ličko-senjske županije, brojni privatni investitori ulažu u Ličko-senjsku županiju i da dalje ne nabrajam.
Osim ulaganja u obrazovne objekte, imate i pogodnosti za učenike i studente?
– Županija će i ove godine omogućiti besplatan prijevoz za cca 620 učenika osnovnih škola iz udaljenijih područja za što je osigurano 1,4 milijuna eura, a nastavljamo i sa stipendijama studenata i srednjoškolaca deficitarnih zanimanja.
Studentima osiguravamo besplatan prijevoz vlakom. Veleučilište “Nikola Tesla” u Gospiću uvelo je diplomski studij “Poduzetništvo u turizmu”, nakon kojeg će studenti steći akademski naziv magistar ekonomije. Studij je jedinstven u Hrvatskoj jer se ističe fokusom na konkretne, praktične vještine i znanja, razvijen prema zahtjevima tržišta i poslodavaca. Svaki kolegij sadrži primjenjivu komponentu i goste predavače iz prakse, s ciljem da studenti postanu izravno korisni zaposlenici. Uvedeni su i novi smjerovi u strukovnim školama…
Ličko-senjska županija i Obrtnička komora stipendiraju učenike deficitarnih zanimanja, s mjesečnim iznosom od 100 eura. Ovogodišnjim sporazumom osigurano je 12.000 eura za stipendiranje 12 učenika, pri čemu Županija sudjeluje s 8.000 eura, dok Obrtnička komora osigurava 4.000 eura.
Naša je analiza pokazala da ste u samom vrhu po izdvojenim sredstvima za socijalnu skrb, ali i po unapređenju stanovanja i zajednice.
– Županija provodi Program socijalne pomoći koji obuhvaća dodjelu jednokratne novčane pomoći osobama slabijeg imovinskog statusa i pomoći za podmirenje troškova liječenja socijalno ugroženim građanima te je 2023. godine dodijelila i prigodne nagrade umirovljenicima povodom blagdana. Slijedi nam izrada Socijalnog plana Ličko-senjske županije koji bi u konačnici doprinio razvoju transparentnog sustava socijalne skrbi s dostupnim informacijama o kapacitetima, pružateljima socijalnih usluga i potrebama razvoja socijalnih usluga te je temelj za planiranje daljnjih ulaganja u razvoj i širenje socijalnih usluga.
Iz proračuna su do početka sanacijskog postupka odnosno do rujna ove godine izdvajana i značajna sredstva za sufinanciranje troškova za potrebe Doma za starije osobe u Gospiću te podružnica u Otočcu i Udbini. Prošle godine kroz NPOO odobrena su sredstva za gradnju novog Centra za starije u Senju, gdje će biti osigurana skrb za 103 starije osobe, a jedan od programa financiranja je i rad Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja. Kroz projektne aktivnosti planirano je i dodatno osposobljavanje stručnjaka za pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji. Ličko-senjske županije prva je u Hrvatskoj još 2022. godine potpisala ugovor s HŽ Putničkim prijevozom o sufinanciranju troškova javnog prijevoza kojim se omogućio besplatan prijevoz vlakom umirovljenicima i studentima s područja županije diljem Republike Hrvatske.
Ove jeseni održano je još jedno izdanje manifestacije Jesen u Lici, koja broji sve više posjetitelja te postaje brend županije.
– Jesen u Lici kroz spoj tradicije, kulture i autentične gastronomije, iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja te pridonosi kulturološkom doživljaju Like kao destinacije bogate i diverzificirane turističke i gospodarske ponude.
Vrijednost Izložbe „Jesen u Lici“ prepoznata je i priznata diljem Hrvatske i izvan njenih granica. Zbog svog značaja ova manifestacija iz godine u godinu privlači sve veći broj domaćih i stranih izlagača i posjetitelja, ne samo iz Hrvatske nego i iz susjednih država (Slovenije, Bosne i Hercegovine). Tako je ova tradicijska, gospodarska i kulturno-umjetnička manifestacija i ove godine okupila preko 300 izlagača koji su predstavljali obilje autohtonih poljoprivrednih, prehrambenih, uporabnih ili ukrasnih proizvoda karakterističnih za podneblje iz kojeg dolaze. Manifestaciju je obilježio rekordan broj posjetitelja, preko 30.000, također događanje je upotpunilo ocjenjivanje sira, meda i rakije, pekmeza, prezentacije starih zanata, izložba etnografskih zbirki, revija konjskih zaprega i nastupi kulturno-umjetničkih društava, koji su izvođenjem tradicijskih plesova i pjesama predstavili folklornu baštinu svoga kraja.
Manifestaciju prate i godišnje izložbe autohtonih grla (ličke pramenke, buše i konja hrvatski hladnokrvnjak i posavac). U okviru manifestacije Jesen u Lici održana je i četvrta izložba poljoprivredne mehanizacije na prostoru Stočnog sajmišta u Smiljanskoj ulici u Gospiću , a na istoj lokaciji održala se 14. izložba ličke pramenke, 5. državna izložba buša te 4. izložba konja hrvatski hladnokrvnjak i 3. izložba konja hrvatski posavac. Održao se i 10. kup mladih uzgajivača Ličko-senjske županije, a u večernjim satima prvoga dana manifestacije organiziran je 2. glazbeni festival Lika fest, dok je drugog dana organiziran i izbor za Miss Ličko-senjske županije za Miss Hrvatske.
Kakvi su turistički rezultati ove godine?
– Turistički rezultati u Ličko-senjskoj županiji za 2024. godinu su u porastu u odnosu na 2023. godinu. Tako je grad Novalja imao povećanje broja noćenja od 1 %, općina Plitvička Jezera 2,82 %, a najveći porast broja noćenja ostvario je u prvih 10 mjeseci 2024. godine grad Gospić s 11,59 %. Kao i prijašnjih godina najveći broj noćenja 87,79 % su ostvarili strani gosti, od kojih su najbrojniji gosti iz Njemačke s 20.77 % i Slovenije s 15.51 %, a za njima slijede gosti iz Italije, Poljske, Češke, Austrije i dr. Najveće povećanje broja noćenja bilježi se u ožujku 63.20 % i svibnju 31,20 % u odnosu na isti period u 2023. godini. Rast dolazaka i noćenja u predsezoni kao i povećanje broja noćenja na kontinentalnom dijelu županije ukazuje na razvoj cjelogodišnjeg održivog turizma županije kojem se teži. Shodno svemu navedenom u Ličko-senjskoj županiji očekujemo svijetlu budućnost u sva četiri grada i osam općina od Gospića, Otočca, Senja i Novalje pa sve do Brinja, Perušića, Karlobaga, Plitvičkih Jezera, Lovinca, Udbine, Vrhovina i Donjeg Lapca. (Lidija Kiseljak)
Gs Press