Misu posvete ulja gospićko-senjski biskup Marko Medo slavio je u zajedništvu sa svećenicima i bogoslovima svoje biskupije 16. travnja u 10,30 sati. Biskup je na početku objasnio da se u Gospićko-senjskoj biskupiji svake godine iz pastoralnih razloga na Veliku srijedu obilježava Svećenički dan i Misa posvete ulja što je liturgijski predviđeno za Veliki četvrtak prije podne.
Potom je svima čestitao Dan svećeništva i pozvao prisutne neka mole da Gospodin čuva u svima dar koji im je dao.
U svojoj homiliji biskup Medo istaknuo je kako ove godine Misu posvete ulja slavimo u kontekstu nekoliko crkvenih događaja, jednog važnijeg od drugog. Gospićko-senjska biskupija slavi 25. obljetnicu svoga ustanovljenja, na nacionalnoj razini 1100. godinu Splitskih sabora i početka Hrvatskog kraljevstva, dok na razini sveopće Crkve slavimo Jubilejsku godinu.
Nadalje je rekao: „Kako može naša Biskupija danas odgovoriti na situacije osluškujući evanđeosku poruku oslobođenja i ostajući vjerna zajedničkom pozivu da bude “narod svećenika”? Potrebno je pronaći središnju točku koja može poslužiti kao katalizator, koja će pomoći da se duhovni plodovi koje ovi događaji donose pretoče u stil evanđeoskog svjedočenja.
Prije svega, pozvani smo biti Crkva među ljudima slijedeći smjernice pape Franje, koji “sanja o misionarskom pristupu koji je sposoban preobraziti sve, kako bi običaji, stilovi, planovi, jezik i svaka crkvena struktura postali odgovarajući kanal za evangelizaciju današnjeg svijeta, više nego za samoočuvanje. Trebamo sići s naših balkona i podijeliti probleme, napore i nade našeg naroda; napustiti pastoralne carine i kanonska opravdanja; izaći iz okruženja naseljenih praktičnim kršćanima i uspostaviti dijalog s onima udaljenima, s nevjernicima ili s onima koji su prekinuli vezu s Crkvom. Jednom riječju, potrebno je izaći iz ovčinjaka, jer je svih 99 ovaca vani, a na sigurnom je ostala samo jedna“ rekao je biskup Medo.
Govoreći o većoj zauzetosti u suradnji s Bogom u planu spasenja rekao je: „Duhovni Alzheimer je ’bolest zaborava povijesti spasenja, osobne povijesti s Gospodinom’. Riječ je o postupnom propadanju duhovnih sposobnosti, koje u kraćem ili dužem razdoblju uzrokuje ozbiljne hendikepe osobi, čineći je nesposobnom za bilo kakvo samostalno djelovanje, a vodi je u stanje potpune ovisnosti o vlastitim, često iluzornim pogledima. Vidimo to kod onih koji su izgubili sjećanje na svoj susret s Gospodinom; kod onih koji ne vide smisao života, kod onih koji potpuno ovise o svojoj sadašnjosti, svojim strastima, hirovima i opsesijama.
Moguće je da i mi, u svom pastoralnom djelovanju, slijedimo logike razmišljanja i vjere o kojima je papa Franjo govorio u jednoj homiliji: „strah od gubitka spašenih i želja za spašavanjem izgubljenih. I danas se ponekad nađemo na raskrižju tih dviju logika: one zakonoznanaca, koji žele ukloniti opasnost udaljavanjem zaražene osobe, i Božje logike koja, svojom milosrdnom ljubavlju, grli i prihvaća, reintegrira i preobražava zlo u dobro, osudu u spasenje, isključenje u navještaj. Te dvije logike provlače se kroz cijelu povijest Crkve: isključiti ili uključiti“ istaknuo je biskup.
Svećenici su nakon propovijedi obnovili svoja svećenička obećanja. Iza toga bio je prinos darova za euharistiju i darova prikupljenih u akciji „Misereor“ za potrebe biskupije.
Tijekom misnog slavlja biskup Medo posvetio je ulje krizme i blagoslovio ulje za bolesnike.
Pjevao je katedralni zbor pod vodstvom i uz glazbenu pratnju Nikole Perišića.
Nakon misnog slavlja svećenici, zajedno s biskupom Medom, okupili su se oko bratskog stola u blagovalištu Biskupskog doma.
Gs Press