Sustavna edukacija svih sudionika u prometu od najranije dobi je jedna od najvažnijih komponenti podizanja razine sigurnosti cestovnog prometa u Republici Hrvatskoj

Foto: PU ličko-senjska

Početkom ove školske godine se na inicijativu Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i Agencije za odgoj i obrazovanje, uz stručnu pomoć Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu započelo sa aktivnostima uvođenja preventivnih programa sigurnosti cestovnog prometa u svim osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima u Republici Hrvatskoj.

Temeljem zaključaka skupa, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, izradilo je i poslalo ravnateljima svih osnovnih i srednjih škola i učeničkih domova u Hrvatskoj uputu da su dužni imenovati koordinatora za sigurnost djece i učenika u prometu, što su škole i učinile.

Policijski službenik Policijske uprave ličko-senjske održao je sastanak s  koordinatorima osnovnih škola o načinu na koji policija može biti podrška u provođenju preventivnih aktivnosti.

Prisutne je upoznao o aktivnostima koje provodi policija (pregled autobusa prije školskih izleta, projekt poštujte naše znakove i sl.), te o projektima koje policija provodi u školama.

Pozvao je prisutne da se priključe u sudjelovanju u školskim preventivnim programima, upoznao ih s web aplikacijama, Prometnom učilicom za osnovne škole i srednje škole, te s priručnikom HAK-a „ Postani siguran vozač bicikla i električnog romobila“ koji su dobile sve škole, što je izvrstan temelj za kvalitetan rad sa djecom.

Prisutni su na sastanku upoznati i sa stanjem prometnica, opreme i signalizacijom u zonama škola i ima li problematičnih točaka.

Svi prisutni složili su se da je najbolji način za povećanje sigurnosti djece u prometu educirati djecu o pravilima ponašanja u prometu, što će svakako imati dugoročni učinak na povećanje prometne kulture kod budućih vozača i svih odraslih sudionika u prometu.

Gs Press / PULS