Narančasti alarm je sutra na snazi zbog jakog vjetra u dijelu Dalmacije, a žuti zbog niskih temperatura. DHMZ je zbog hladnih valova izdao i posebno upozorenje.
– Djelomice, a u Dalmaciji i pretežno sunčano. Puhat će slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverni vjetar, a na Jadranu umjerena do jaka bura. Minimalna temperatura zraka između -9 i -4, a na Jadranu od -2 do 2 °C. Maksimalna uglavnom između -2 i 2, a uz obalu i na otocima od 4 do 7 °C – prognoza je DHMZ-a.
Za većinu Dalmacije je na snazi narančasti meteoalarm zbog jake bure. Kako navode, ona će poslijepodne malo oslabjeti, a zatim navečer ponovno ojačati.
– Očekujte i budite pripravni za olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima koji su se već ili će se tek generirati. Upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila. Preporučljivo je da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o promet – navode iz DHMZ-a.
Za osječku, zagrebačku i karlovačku regiju na snazi je žuti meteoalarm zbog temperatura.
– Budite na oprezu zbog niskih temperatura koje se očekuju. Mogući su neki zdravstveni rizici kod osjetljive populacije, ponajprije kod starijih, male djece i beskućnika – navode.
DHMZ je izdao i posebno upozorenje za hladne valove koji se u Hrvatskoj očekuju već od utorka i to na području Rijeke, Splita i Dubrovnika u kojem će, barem do četvrtka, na snazi ostati upozorenje na veliku opasnost od hladnog vala.
Od srijede se umjerena opasnost očekuje u ostatku Hrvatske, kao i u četvrtak.
Kako se zaštiti od hladnih valova?
Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod.
Kako bi se zaštitili, pridržavajte se sljedećih preporuka:
- Pratite vremensku prognozu i upozorenja o niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, ako to nije prijeko potrebno.
- Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja direktnog udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih puteva). Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
- Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporuča se izbjegavanje izlaganju niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
- U slučaju kiše koja se ledi u dodiru s tlom, smrzavanja ili snijega na tlu, budite oprezni radi klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti padova i prijeloma kostiju.
- Kod niskih temperatura treba izbjegavati teže fizičke poslove na otvorenom, kao i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
- Pomognite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
- Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljavanja i prekid boravka na hladnoći.
- U slučaju da se kod onih osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, alpinisti, vojnici ) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju uz blijedu kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti vlažnu odjeću, pothlađenu osobu postepeno utopljavati zamatanjem u deke, ali nikako ne izlagati direktnom izvoru topline. Preporuča se dati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha) te potražiti stručnu medicinsku pomoć i nazvati:Hitnu medicinsku službu – 194
ili
Centar za žurne službe – 112
Dodatne informacije možete pronaći u tekstu Preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog hladnoće/niskih temperatura zraka u sezoni 2018./2019. na stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Gs Press / 24sata.hr