Predstavljena je suradnja koja Hrvatsku stavlja na kartu svjetskih centara koji umjetnu inteligenciju koriste u borbi protiv tumora: Radiochirurgia Zagreb postala je Siemens Healthineers referentni centar za primjenu umjetne inteligencije u planiranju radioterapije i radiokirurgije.

Radiochirurgia Zagreb međunarodno je certificirani centar za izvođenje radiokirurških zahvata, a na konferenciji za novinare u ponedjeljak njezin ravnatelj Dragan Schwarz istaknuo je: ‘Hrvatska je druga najlošija u Europi po smrtnosti od tumora. Tumor može biti i najlakša i najteža bolest: ako se otkrije na vrijeme, može biti najlakša bolest. Ono što danas predstavljamo je revolucija u dijagnostici i liječenju tumora’.

Novinarima su predstavljena dva nova uređaja proizvođača Siemens Healthineers: fuzijski ultra HD MR uređaj snage 3 Tesla – model MAGNETOM Vida i ultra HD dual energy PET CT uređaj – model Biograph Vision 600 s revolucionarnim tehnološkim karakteristikama koje redefiniraju granice snimanja. Ova dva uređaja donose najnapredniju tehnologiju za dijagnostiku tumora, a fuzijom snimaka dobivenih na njima uvodi se nova dijagnostička metoda koja daje uvid u stanje organizma i pojedinih organa.

Pronalazi sumnjive lezije

‘Kada se snimanja na navedenim uređajima završe, softver pomoću umjetne inteligencije sam pronalazi sumnjive lezije, točno lokalizira lezije unutar organa, mjeri veličinu i volumen lezija te uspoređuje lezije s istim lezijama na eventualno ranije napravljenim snimkama i daje informaciju radi li se prema određenim kriterijima o regresiji ili progresiji bolesti. Uz sumnjive lezije, umjetna inteligencija daje i puno dodatnih, vrlo preciznih podataka o stanju pojedinih organa. Ona ima visoku osjetljivost te značajno smanjuje mogućnost da se određena lezija ili promjena previdi – to nam daje dodatnu sigurnost da prilikom analize snimaka ništa nije previđeno te da će sve promjene biti analizirane’, istaknuo je dr. Schwarz.

Veliki iskorak u hrvatskoj medicini

Predstavljene dijagnostičke metode potpuno su novi iskorak u medicini Republike Hrvatske, istaknuto je, jer je opisana tehnologija najnovija i najbolja moguća, a koristi se u vodećim svjetskim medicinskim ustanovama i samo nekoliko najvećih europskih bolnica. Hrvatski nacionalni program za rano otkrivanje raka pluća dodatno je učinio aktualnom potrebu precizne analize malih lezija, a ovim se dijagnostičkim postupcima metabolička aktivnost može vidjeti i na lezijama od svega 3 milimetra.

Radiochirurgia Zagreb postoji sedam godina. Do njezina osnutka u Hrvatskoj se radila samo radiokirurgija mozga koju je u Hrvatsku uveo dr. Josip Paladino prije 20 godina. Danas se u Radiochirurgiji Zagreb, uz mozak, radiokirurgija radi na svim organima. Ova specijalna bolnica koristi umjetnu inteligenciju u svim segmentima svog rada i po tome je jedini takav centar u ovom dijelu Europe. Stručnjaci Radiochirurgije Zagreb uspješno su izveli više od 10.000 zahvata, a među postignutim rezultatima ističe se svjetski rezultat u preživljenju pacijenta s inoperabilnim rakom gušterače.

U suradnji sa stručnjacima iz KBC-a Zagreb uspješno je izveden prvi zahvat u liječenju srca ultrapreciznim zračenjem. U Radiochirurgiji Zagreb prvi su izveli radiokirurgiju u općoj anesteziji, kao i prvu biološki vođenu radiokirurgiju. Ponosni su i na rezultate liječenja raka pluća i prostate, gdje radiokirurgija u ranoj fazi bolesti daje iste ili bolje rezultate u odnosu na kirurgiju. Dosad je u razvoj ove ustanove uloženo više od 35 milijuna eura, a najavljuju daljnje širenje i inovacije.

‘Rak može biti najteža, a ako se na vrijeme otkrije – najlakša bolest. Mi biramo da bude najlakša’, poručuju iz Radiochirurgije Zagreb.

Gs Press / tportal.hr