Danas je u Razvojnom centru Ličko-senjske županije u Gospiću održano predstavljanje projekta Grass Ceiling – Gender Equality in Rural and Agricultural Innovation SystemS (Obzor Europa, 2023.-2025.) i radionica s dionicima iz lokalne zajednice. Projekt provodi Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska poljoprivredna komora, kao partneri iz Hrvatske, uz 27 drugih partnera iz još osam europskih zemalja. Cilj projekta je osnažiti žene u ruralnim područjima i povećati broj socijalnih i ekoloških inovacija koje vode žene u poljoprivredi, ruralnom gospodarstvu i ruralnim zajednicama.
Na susretu je sudjelovalo 20 dionika s područja Ličko-senjske županije, među kojima je bio i župan Ernest Petry, ravnatelj Razvojnog centra Ličko-senjske županije Mile Milković, u ime Grada Gospića pročelnica Nikolina Baburić Brkljačić, Irena Banić u ime Hrvatske gospodarske komore, Anita Bušljeta Tonković, Ema Bašić i Ivan Brlić u ime Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, Mary Ann Rukavina Cipetić (GTF), Ivana Starčević Alešković (LAG Lika), Valentina Stipić Vinšalek profesorica na Veleučilištu Nikola Tesla u Gospiću, kao i inovatorice uključene u projekt Marijana Svetić, Ines Dundović, Ana Kovačić, Silvija Terlević, Vesna Jakić i Jasminka Gršković te članice istraživačkog tima s Agronomskog fakulteta izv. prof. dr sc. Nataša Bokan, koja je uvodno nazočnima prezentirala projekt i dr. sc. Tajana Radić i Staka Perić Lukovica iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Župan Ličko-senjske županije Ernest Petry pozdravio je sve prisutne i istaknuo kako je u Ličko-senjskoj županiji od 11 pročelnika/ca Upravnih odjela 10 žena.
– „Na taj način ujedno šaljemo i poruku da u praksi skrbimo o ženskoj ravnopravnosti u svim segmentima. Također, mogu istaknuti kako su u većini ustanova kojima je Ličko-senjska županija osnivač na rukovodećim pozicijama žene koje izvrsno obavljaju svoje dužnosti.“
Također, s obzirom je danas predstavljen projekt koji provode Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska poljoprivredna komora, župan je iskoristio priliku da podsjeti prisutne kako je Ličko-senjska županija u svojstvu nositelja projekta započela razvoj projekta odnosno Centra za razvoj poljoprivrede i stočarstva na brdsko planinskim područjima, koji će biti smješten u neposrednoj blizini kolnika na ulazu/izlazu s autoceste u Gospiću te kako je cilj navedenog Projekta revitalizacija ruralnog prostora i kreiranje preduvjeta za unaprjeđenje životnog standarda stanovništva na brdsko planinskom području u RH s naglaskom na Jadransku Hrvatsku.
Ključno, ovaj Centar ima primarni zadatak pomaknuti ovisnost stanovništva o potporama te razviti i razvijati razne modele dodane ekonomske vrijednosti nastale na poljoprivredi i stočarstvu u životu i radu na brdsko planinskom području.
Na radionici je spomenut niz usluga koje nedostaju u ruralnim područjima, kao što su vrtići, ustanove za starije osobe, mikrofinanciranje za male obrte, poduzeća i OPG-ove, infrastruktura kao što je javni prijevoz, brzi internet itd.
Projekt Grass Ceiling je specifičan jer je uspostavio žive laboratorije (living lab) u devet zemalja, pa tako i u Hrvatskoj. U hrvatskom živom laboratoriju okupljeno je osam žena inovatorica iz ruralnih područja, a među njima i gđu Marijanu Svetić iz Ličkog Novog. Unutar ovoga projekta uspostavlja se sustav umreženog učenja i inovacija kojim se želi osnažiti položaj žena u ruralnim područjima kroz inovacije i edukaciju. Ovaj je projekt važan za zajednicu i za podršku poduzetništvu i inovativnosti žena, te prepoznavanje i osnaživanje doprinosa žena njihovim lokalnim zajednicama.
Osim odabranih inovatorica, u živom laboratoriju sudjeluju i dionici iz akademskih institucija, civilnog sektora i javne uprave te drugih lokalnih dionika. U sedmom susretu živog laboratorija koji se održao 24. siječnja u Gospiću. Žene i njihov doprinos lokalnim ekonomijama iznimno su važni za društvenu i ekonomsku održivost zajednica te ovim sastankom potaknula se suradnja i dijalog o tome što lokalna uprava može učiniti za podršku i osnaživanje poduzetništva žena u Lici i šire.
Gs Press