U noći 31. listopada, točno u 3 sata ujutro kazaljke na satu se vraćaju za sat unatrag. Završava ljetno računanje vremena i počinje zimsko, tijekom kojeg će Sunce ranije izlaziti, ali i ranije zalaziti, zbog čega će dani imati više svjetla u jutarnjim i manje svjetla u popodnevnim satima.
Pomicanje sata zapravo je izbor svake države jer ne postoji nikakav zakon koji govori da se sat mora micati. Trenutno većina europskih zemalja i skoro cijela Sjeverna Amerika pomiču sat dva puta godišnje, a ostatak svijeta odrekao se pomicanja sata ili to nikad nisu niti radili.
Već 2018. godine je Europska komisija dala preporuku da se ukine sezonsko računanje vremene. Prijedlog je donesen nakon niza provedenih istraživanja i analiza stručnjaka, a odluku je usvojio i Europski parlament. Problem je što je preporuka zapela kod provođenja jer države članice ne pokazuju interes za ovu preporuku.
Najveći problem je nastao što se ispostavilo da neke susjedne države ne mogu dogovoriti koje vrijeme zadržati kao stalno, pa bi se u slučaju putovanja kroz članice Europske unije u jednoj državi namještao sat po jednom vremenu, a u drugoj po drugom, što bi na kraju izazvalo kaos.
Paljenje automobilskih svjetla
Uz promjenu računanja vremena, od 1. studenoga prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama vozači su tijekom dana dužni na motornim vozilima za vrijeme vožnje imati upaljena dnevna ili kratka svjetla.
Zanimljivosti o pomicanju kazaljki
- Pomicanje sata prvi se put koristilo u vrijeme Austro-Ugarske, u razdoblju od dvije godine. Ponovno takvo računanje vremena na hrvatskom tlu trajalo je od 1941. do 1945., a trajno računanje vremena uvedeno je od 1983. godine te traje još i danas.
- Smatra se da dodatni sat tijekom ljeta potiče ljude na veću izloženost suncu, što je korisno zbog vitamina D. Iako, s druge strane, znanstvenici tvrde kako treba biti oprezan jer promjene u obrascima sna mogu negativno utjecati na ljudski organizam, imunitet i sve ostalo.
- Do 2006. ljetno računanje vremena u SAD-u završavalo je zadnjeg vikenda u listopadu, prije Noći vještica. Tad je na Noć vještica mrak nastupio naglo ranije, pa su roditelji djeci noću zabranjivali odlazak u maškare. Što je manje djece išlo u maškare, dućani su djeci prodavali manje slatkiša, pa su 2007. prebacili mijenjanje sata na prvu nedjelju u studenom kako bi dućani prodali više slatkiša.
Gs Press / 24sata.hr